Dovolte, abych se představil.

Jmenuji se Marek Filičko. Bydlím v Pardubicích, ale narodil jsem se v Nymburce roku 1971. Do školy jsem chodil na (tehdy) Koněvovo náměstí v Pardubicích. Tam byla (už není) škola s rozšířeným vyučováním cizím jazykům, kde jsem se naučil anglicky a (zřejmě) rusky. Poté jsem se stal studentem pardubického gymnázia. Po čtyřech letech jsem se přesunul za vzděláním do Prahy, na Vysokou školu ekonomickou, fakulta mezinárodního obchodu, později přejmenovaná na fakultu mezinárodních vztahů. Trvalo mi pět a půl roku, abych dokončil své studium, ovšem bylo mi to málo, a proto jsem pokračoval na Central European University, půl roku v Praze a půl roku v Budapešti (už jste slyšeli o Georgi Sorosovi?). Moje další zastávka byla v italské Bologni, kterou jsem si opravdu zamiloval. Nádherné město, báječní lidé, skvělé jídlo ("pasta"), a prima víno... V Bologni jsem také studoval, tentokrát na pobočce americké School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University (SAIS).

Ovšem po roce studia a zábavy v Itálii mě čekal velice perný rok v zeleném. Ano, já jsem jeden z mála vysokoškoláků, kteří se nevymlouvají na zdravotní či jiné problémy a nezařizují si modrou knížku. ;-) I když možnost bych měl... Později jsem si říkal, jestli jsem neměl jít ve stopách ostatních VŠ absolventů. Měsíc v přijímači byl dost odporný, ale musím zpětně uznat, že to byla "jen" buzerace a žádný šikan. Ovšem potom to začalo být lepší. Přiznávám, že jsem samopal viděl jednou jedinkrát a vystřelil si z něj tři (3) rány, a o vojenském cvičení jsem pouze slyšel. Byl jsem totiž na MO, v Agentuře vojenských informací a služeb. Alespoň jsem mohl využít svoje znalosti bezpečnostní problematiky, na kterou jsem se začal zaměřovat od studia na Central European University.

Poslední univerzitní radosti a starosti jsem si užil ve Washingtonu v USA. Tady jsem dokončil dvouletý program Master of Arts in International Relations na SAIS.

Co jiného dělám, kromě "věčného" studia? Sportuju. Jsem nadšený orientační běžec, mým domovským oddílem je Lokomotiva Pardubice. Tam jsem se naučil vše, co správný "orienťák" potřebuje: běhat, používat mapu a buzolu k určení směru, používat hlavu k správnému rozhodování, a mít rád tenhle sport, který se běhá za (téměř) každého počasí. Kromě toho, že jsem proběhal spoustu lesů v Čechách, na Moravě i na Slovensku, vyzkoušel jsem si OB i ve Švédsku, Norsku, Skotsku, Anglii, Maďarsku, Itálii, Izraeli, a teď taky v USA (jsem členem Quantico Orienteering Club). Kromě OB rád lyžuju (raději z kopce dolů, než po rovině), jezdím na kole a plavu.

Hodně čtu. Nejraději něco dobrodružného, poslední dobou hodně sci-fi a fantasy. Nedám dopustit na J.R.R.Tolkiena a jeho trilogii Pán prstenů (pokud jste to ještě nečetli, vřele doporučuji; stejně jako i první dva díly filmové trilogie). Poslouchám hudbu - skoro vše, snad s výjimkou country (to vydržím, když je potřeba) a dechovky (ta u mně nemá velkou šanci). Nejraději si pustím rock (raději ostřejší), hezký jazz, a židovskou hudbu. Mými oblíbenci jsou Prince (už se tak opět jmenuje), Queen, Korn, Sting, Tanita Tikaram, Chava Alberstein, z našich pak Lucie Bílá, Žlutej pes a určitě bych si vzpomenul na další (za nějakou chvíli).

Taky rád cestuju. Podíval jsem se do Maďarska, Polska, bývalé NDR, současného Německa, byl jsem v Rumunsku, Bulharsku, Řecku, Slovinsku, Chorvatsku, Rakousku, Itálii, San Marinu, Vatikánu, Velké Británii, Finsku, Švédsku, Norsku, Dánsku, Belgii, Lucembursku, zajel jsem na dva měsíce do Izraele, a teď jsem v USA (od září 1999). Snad jsem nic nezapomněl. Vlastně ano, nesmím vynechat teď již samostatné Slovensko (tam mám příbuzné)...

Pár let jsem byl moderátorem Radia Life (91.6FM) v Pardubicích. Ovšem má touha po vzdělání mi zabránila, abych v Radiu Life zůstal. Mám na něj ovšem velice hezké vzpomínky.

A na úplný závěr: tady je jedna moje fotka, pokud jste zvědaví, jak vlastně vypadám.

Moje maličkost na fotce

To je vše. Pokud mi chcete napsat, adresujte to na orientak@hotmail.abuse.com (ale nejdřív odstraňte "abuse"; bráním se tak proti nevyžádaným emailům).

Mějte se báječně a díky, že jste se podívali na moje stránky.

Marek

Zpět na úvodní stránku.