Protože jsem teď dlouhodobě v USA, konkrétně ve Washingtonu, tady je pár obrázků z hlavního města.
Because I live in the US now, namely in Washington, some pictures of the capital follow.
White House

Tak tady bydlí 43. prezident USA. V lednu 2001 byl slavostně uveden do úřadu George W. Bush. Bílý dům ma tedy nového nájemníka na příští čtyři roky. Byl jsem se podívat na oslavě, stál jsem velice blízko Kongresu. Udělal jsem taky pár fotek.

This is where the 43rd U.S. President lives. In January 2001, George W. Bush was inaugurated as the new U.S. president. The White House has a new tenant for at least next four years. I went to see the celebrations. I was standing very close to the Capitol. I also took some pictures.

Capitol

Další důležitá budova Washingtonu. Kongres Spojených států amerických.

And this is another important building in Washington. The U.S. Congres.

Lincoln Memorial

Lincoln Memorial: Na úplně opačném konci the Mall stojí budova, ve které sedí tenhle pán. V nadživotní velikosti. Byl 16. prezidentem USA a jeho jméno zní Abraham Lincoln. Zastřelen atentátníkem 14. dubna 1865, stačil zanechat Americe Prohlášení rovnoprávnosti, kterým osvobodil všechny otroky států Konfederace.

Lincoln Memorial: On the opposite side of the Mall, there is a building in which sits this man. He was the 16th President of the United States and his name was Abraham Lincoln. He was assassinated on April 14, 1865. However, he issued the Emancipation Proclamation that declared forever free those slaves within the Confederacy.

Washington Monument

Uprostřed Mallu, mezi Lincolnovým památníkem a Kongresem je nejvyšší stavba Washingtonu - Washington Monument. Samozřejmě, jak název napovídá, je to památník prvnímu americkému prezidentovi Georgi Washingtonovi. Tady to je pohled od Lincolnova památníku ke Kongresu. Směrem doleva od Washington Monument se jde k Bílému domu.

In the middle of the Mall, between the Lincoln Memorial and the Congress, there is the tallest building in Washington - the Washington Monument. As the name tells, it is a monument to commemorate the first US President,George Washington. This is a view from the Lincoln Memorial towards the Congress. If you go to the left from the Monument, you will reach the White House.

Zpět na úvodní stránku - Back to Home Page.